Koordinator til at understøtte ledergruppen i Arbejdsmarkedets Erhvervssikring samt den daglige koordinering på vores kontorer i Aarhus og Haderslev
Er du typen, der får tingene til at ske? Har du erfaring med tværfaglig administration, understøttelse af ledere og koordinering i en større organisation? Og vil du varetage rollen som koordinator på vores kontorer i Aarhus og Haderslev? Så er det dig, vi søger.

Kan du sikre en velfungerende hverdag – og trives du med variation i opgaverne?
I Arbejdsmarkedets Erhvervssikring (AES) i ATP behandler vi arbejdsskadesager og træffer afgørelser om erstatning, når mennesker er kommet til skade på deres arbejde.
Det er et ansvar, der kræver både høj faglighed og stor menneskelig forståelse.
På vores lokationer i Aarhus og Haderslev er vi ca. 160 dedikerede medarbejdere. Fælles for os alle er, at vi brænder for at løse vores kerneopgave og hjælpe mennesker godt videre.
Vores opgaver er komplekse og kræver effektiv koordinering og planlægning for at sikre sammenhængskraft og en velfungerende hverdag. Og det er netop her, du kommer ind i billedet.
Vi søger lige nu en kollega til rollen som koordinator til AES Kundecenter Vest. Du kommer til at arbejde tæt sammen med ledergruppen i AES Kundecenter Vest og kundecenterdirektøren, hvor du får en alsidig hverdag med mange kontaktflader, særligt til ATP’s kontorer i Aarhus og Haderslev.
Du vil referere til afdelingschefen og bliver en central spiller i at få hverdagen til at glide for såvel ledere og medarbejdere på kontorerne i Aarhus og Haderslev, så vi sammen kan skabe værdi for dem, der har brug for os.
Dine opgaver bliver bl.a. at:
- stå for kalenderstyring og mødeplanlægning for kundecenterdirektøren og en afdelingschef, hvor du sikrer, at hverdagen hænger sammen
- koordinere opgaver på tværs af kontorerne i Aarhus og Haderslev samt støtte ledergruppen og HR-partneren for området
- planlægge og deltage i ledermøder, udarbejde årshjul, præsentationer, opfølgning og referater
- indgå i et koordinatorsamarbejde med de øvrige koordinatorer i AES’s kundecenter
- drive og udvikle kundecentrets SharePoint-sider med koordinator kolleger
- supportere ledere og medarbejdere ift. tidsregistreringssystemet
- koordinere opgaverne for tre flexjobansatte (kantinehjælpere på Aarhus kontoret) – uden ledelsesansvar
- deltage i sekretariatsmøder i ATP-huset i Haderslev sammen med kolleger fra Udbetaling Danmark
- planlægge og koordinere events
- håndtere de mange forskellige ad hoc-opgaver, der dukker op i en dynamisk hverdag.
Er du god til at skabe relationer?
Der kan være flere veje til rollen som koordinator, men vi forestiller os, at du har en relevant uddannelsesbaggrund og solid erfaring indenfor kontorområdet, evt. som koordinator, PA eller lignende.
Derudover har du et kendskab til systemer som fx Word, Excel, PowerPoint, Teams, SharePoint – og så er du god til at kommunikere i øjenhøjde - både mundtligt og på skrift.
Da du bliver ’go-to-person’ for kundecenterdirektøren, ledergruppen i AES Kundecenter Vest, afdelingschef og HR-partner er det helt centralt, at du har gode relationelle kompetencer og trives i en omskiftelig og travl hverdag.
Du behøver ikke være skakstormester – men du skal kunne tænke et par træk frem og planlægge med overblik. Rollen som koordinator handler nemlig primært om at prioritere, forudse og få hverdagen til hænge sammen for andre.
Vil du arbejde til gavn for samfundet?
Som kollega i AES bliver du en del af et unikt fagligt fællesskab af jurister, sundhedsfaglige og andre relevante fagligheder – alle med fokus på at løse vores kerneopgave og hjælpe mennesker godt videre.
I jobbet kommer du til at få din primære arbejdsgang på kontoret i Aarhus, hvor vi har hjemme på Europaplads 16. Her er vi ca. 60 medarbejdere med en kultur præget af faglighed og ansvarlighed. Derudover har vi fokus på at skabe et godt sparringsmiljø, hvor man hjælper hinanden på tværs af afdelinger/lokationer.
Da en del af dine opgaver også vil finde sted på vores kontor i Haderslev, må du forvente en vis rejseaktivitet. I Haderslev har vi omkring 100 kolleger i moderne kontorfaciliteter på havnen – tæt på både vandet og rådhuset. Her finder du også Udbetaling Danmark (UDK), som varetager opgaver inden for bl.a. Boligstøtte, Pension og International Sygesikring. Du vil få et tæt
samarbejde med UDK’s sekretariat, hvilket giver gode muligheder for faglig udvikling og tværgående indsatser.
Et sundt arbejdsliv kræver en fleksibel arbejdsplads med plads til den enkelte medarbejder – og det har vi.
Vi går op i godt kollegaskab, og vi insisterer på en venlig arbejdskultur – med nærværende ledelse, personlig udvikling, sammenhold og sundhed.
For ATP skal være et godt sted at gå på arbejde.
=dig? Så send os dit CV
Send os dit CV senest søndag den 27. april. Når du sender dit CV via vores system, får du mulighed for kort at beskrive din motivation for at søge stillingen.
I ATP arbejder vi for en fair rekrutteringsproces, og derfor beder vi dig om ikke at vedhæfte billede i dit CV eller angive din alder, når du søger.
Vi afholder samtaler løbende og håber på opstart i august. Du kan læse mere om rekrutteringsforløbet her: https://www.atp.dk/rekrutteringsforloeb-i-atp.
Har du spørgsmål til stillingen, er du velkommen til at kontakte Kundecenterchef Morten Hyltoft Juul Møller på tlf. 41 47 34 52 eller mail juul@atp.dk.
Til annoncører, search- og rekrutteringsbureauer: ATP frabeder sig venligst uopfordrede henvendelser vedrørende annoncering af stillingsopslag og kandidater fra headhuntere og rekrutteringsbureauer. Vi ønsker heller ikke at modtage uopfordrede henvendelser vedrørende salg af tjenesteydelser og produkter i forbindelse med jobopslag. Vi beder om, at dette ønske respekteres, og at rekrutterende leder og andre medarbejdere ikke kontaktes i denne henseende.
#LI-hybrid